Mida teha kui lapsel on madal enesehinnang?

Me kõik soovime, et meie lapsed oleksid enesekindlad, iseseisvad ja julged. Teeme oma parima, et lapsest kasvaks ennast väärtustav täiskasvanu. Erinevatel põhjustel võib siiski lapsel olla madal enesehinnang ning negatiivseid mõtteid, mis takistavad last maailma avastamast. Õnneks saame meie vanematena oma last teadlikult toetades aidata tal saada enesekindlamaks.

Kuidas ära tunda lapse madalat enesehinnangut?

  • Laps on negatiivne, ütleb endale lauseid nagu “ma olen nii loll”, “ma ei saa nii kui nii hakkama”
  • Laps on häbelik, ei soovi teistega mängida, väldib silmsidet
  • Liigne on liigselt perfektsionist, kardab ebaõnnestuda
  • Laps on väga kartlik, kardab uusi tegevusi, olukordi ja inimesi

Kuidas tõsta lapse enesekindlust?

Kui oleme märganud, et lapsel võib olla enesehinnanguga probleeme, siis õnneks meie vanematena saame paljugi ära teha.

Kõige olulisem samm lapse enesehinnangu tugevdamiseks on leida aega lapse ja tema vajaduste jaoks. Sealjuures on oluline leida see hetk, kus saab täielikult lapsele pühenduda, panna telefon ära ja mitte mõelda muid mõtted. Mida siis koos lapsega teha? Näiteks mängida. Lapsega mängides ja 100% kohal olles anname mõista, et leidsime rõõmuga tema jaoks aega, lisaks pakume talle tunde, et ta on tähtis. Isegi kui mängimine tundub väga igav, siis tuletagem meelde, et me ei mängi autode, nukkude ja legodega, me mängime lapsega. Laps tunneb, et ta on väärtustatud.

Lisaks koos mängimisele on hea võtta õhtuti üks koosolemise hetk, mil lapsega  läbi arutada päevasündmused ning kuulata rahustavaid ja enesekindlust tõstvaid Calmy meeleharjutusi. Meeleharjutused õpetavad lahti laskma negatiivsetest mõtetest, väärtustama iseennast ning märkama positiivset enda ümber. Sobiva meeleharjutuse valimise ülesande võib anda lapsele, sest see annab talle võimaluse olla tähtis ja ise otsustada, mis samuti enesekindlust kasvatab. 

Lapsega mängides ning lisades sinna juurde igaõhtused meelerahu harjutused, võib kindel olla, et suhe lapsega muutub soojemaks ning seeläbi ka lapse enesehinnang paraneb.

Triinu Oraste
Koolipsühholoog
Calmy kaasasutaja