Meelerahu lasteaia rühmas

Miks ja kuidas kasutada mindfulness-tehnikaid laste emotsionaalseks tasakaaluks?

Tänapäeva lapsed puutuvad kokku rohkemate ärritajatega kui kunagi varem – valjud helid, ekraanid, kiired tegevused ja pidev infovoog võivad nende tähelepanu hajutada ja emotsioonid segi ajada. See teeb keskendumise ja rahulikuks jäämise raskeks.

Meelerahu ehk mindfulness harjutused aitavad lastel õppida märkama oma tundeid, rahuneda ja harjutada keskendumist – just neid oskusi, mida neil on vaja õppimiseks, suhtlemiseks ja hea enesetunde hoidmiseks. Uuringud näitavad, et regulaarne meelerahu harjutuste tegemine toetab lapse emotsionaalset tasakaalu, sotsiaalseid oskusi ja enesekindlust.

Mis vanusest alates võiks teha meelerahu harjutusi?

Vahel arvatakse, et lapsed on liiga väikesed, et keskenduda või teha meelerahu harjutusi. Siiski näitavad nii rahvusvahelised kui ka Eesti kogemused vastupidist. Paljudes lasteaedades maailmas (nt Hollandis, Suurbritannias, Kanadas) kasutatakse juba aastaid lühikesi meelerahu hetki päeva osana. Eestis on samuti järjest rohkem lasteaedu, kus praktiseeritakse hingamisharjutusi, vaikuseminuteid või visualiseerimist – näiteks on Vaikuseminutite programm kasutusel juba mitmetes lasteaedades ja koolides.

Oluline on meeles pidada: lapsel ei pea olema selleks oskuseid, vaid ta saab läbi mänguliste, lihtsate harjutuste õppida keskenduma, rahunema ja olema teadlikum iseendast. Ja just seetõttu ongi parim aeg alustamiseks juba lasteaias.

Miks kasutada meelerahu tehnikaid lasteaias?

Uuringud näitavad, et meelerahu praktiseerimine aitab lastel:

  • rahuneda ja keskenduda – lühikesed hingamisharjutused aitavad lastel tuua tähelepanu tagasi hetke ja vähendada ärevust.

  • tunda ja juhtida oma emotsioone – õpetades lapsi märkama oma tundeid, saavad nad paremini toime tulla viha, kurbuse või frustratsiooniga.

  • arendada empaatiat ja sotsiaalseid oskusi – tänu meelerahu harjutustele kasvab ka hoolivus ja oskus teisi märgata.

Millal on hea hetk teha rühmas meelerahu harjutusi?

Meelerahu harjutused ei pea olema pikad ega keerulised – juba 2–5 minutit teadlikku hingamist või kujutlusmängu võivad teha päeva jooksul imesid. Mõned head hetked harjutuste tegemiseks:

  • päeva alguses, et häälestada rühm uuele päevale.

  • peale õuemängu või sööki, kui lapsed vajavad ümberlülitumist aktiivsest tegevusest rahulikumale.

  • konflikti või lärmakuse järel, et maandada emotsioone.

  • enne uinakut või päeva lõppu, et luua rahulik meeleolu.

Calmy meelerahu harjutused rühmas kasutamiseks

Calmy lehelt leiad meelerahu harjutusi nii rühma hommikuringiks, keskendumise treenimiseks, emotsioonide maandamiseks kui rahulikuks lõunauneks. 

Hommikuring päeva alustamiseks

Keskendumise harjutamine ja valmistumine õppetööks

Unejutud rahulikuks lõunauneks